India, te csodás! (18+)
Nem véletlen a 18-as karika, ez a bejegyzés gyomor-, világnézet- és szemforgató lesz a bejegyzés gondolatait megalapozó képek miatt.
Fenntarthatóság alatt nem azt értjük, mikor valami Mátrixon felnőtt hibbantagyúak kiszámolták, hogy köbcentire mennyi ember férne el a bioszférában, ha az embereket egymás mellé állítanánk (1 ember = 1 m2) és több szintben a teljes Föld felületét ember borítaná be.
Ha fenntarthatóságról van szó, akkor sokan nem vezetik le a képletet a végéig, és számukra fenntarthatónak lenni csupán annyi, hogy a harmadik világ országainak szintjén (alacsony ökológiai lábnyomuknak értékén) kellene élnünk.
A Föld eltartóképessége viszont véges! Mit is értünk eltartóképesség alatt? Eltartóképesség alatt leginkább azt értjük, hogy mennyi ember tud úgy élni a Földön, hogy közben tisztul a víz, belélegezhető marad a levegő, termő marad a termőtalaj, az erdőt vagy az óceánt olyan mértékben használják erőforrásként, hogy az nem lépi túl az egy év alatt történő újulatot (szaporulatot), stb.
Mert az egy dolog, hogy a nyugati kultúrának le kell vetkőznie techno-utópista marhaságait és tényleg a távolkelet meg a harmadik világbeli országok ökolábnyom szintjén kell majd, hogy éljen. De itt érkeztünk el a fenntarthatóság hippi/harmadik világbeli értelemben vett fogalmának az aláaknázásához. Mert India már ezt a korlátot is túllépte, egész egyszerűen túlnépesedett. Hiába alacsony az ökológiai lábnyoma, kicsi a technológiai fejlettség, meg alig van még csak egy szűk rétegnek gépjárműve, stb., már a természeti eltartóképesség, a természeti megújuló képességén is túlnőtt.
India valóban egy csodás hely. Ősrégi kultúrával és hagyományokkal, amit "csak" a modern kor "találmányai" miatt, a Bhopaléhoz hasonló katasztrófák tudnak tizedelni. De most már nem csak a modern kor találmányai jelentenek veszélyt az ottani emberekre. Az Indiában végbenő folyamatok előbb utóbb önmaguknak fognak gátat szabnni.
Tehát a fenntarthatóságnak nem csak technológiai korlátai vannak (ritkaföldfémválság, energiaválság, peak oil, stb.), hanem a valódi ökológiai természeti törvényeknek megfelelően populációdinamikai korlátai is.
S hiába hangoztatják, hogy "Magyarországon kevesen vagyunk", a valóság az, hogy ökológiailag Magyarország csak cirka 5 milla embert lenne képes eltartani. A jelenlegi 9 milla csak az "ipari-vákumnyesedék-maradék parizer" és a "20 deka liszt van 1 kiló kenyérben fehér felfújtak" miatt tengődik minőségi (b típusú) éhezésen elhízva!
Na, de hogy ne kerteljek tovább, lássuk a medvét. Hogy India a technika nélkül, alacsony ökolábnyommal is már egy élhetetlen hely, azt jól mutatják a fotók, amiket egy kínai blogon találtam (sok más "érdekesség" is található azon a blogon). Szóval az alábbi fotók valahogy kimaradtak a "2011 FALL/WINTER - Tourists Guide to India" katalógusból a "kedvező családi utazások" ajánlatok illusztrációi közül.
Az öntisztuló képesség megszűnt a vizeknél, egyszerűen túl sok a hulla.
Ergó, ha nem akarsz leprát és ragyát az arcodra, akkor jobb ha nem iszol abból a vízből, akrámennyire is ez a szent és a kötelező. (Persze nem mitha lenne más választásuk, basszus!)
Nem is értem, hogy nem tört ki náluk valamilyen pestis vagy kolera járvány. A Gangesből csak egy kis só hiányzik, hogy néhány cápa kitakarítsa a folyóból a sok "szerves hulladékot". Végül is a krokodilok is megteszik ugyanezt, de talán ennyi hullával már ők sem bírnak, ahogy a madarak sem.
"Környezetvédelem nuku"? EZ "A" környezetvédelem! Nem a karbol vagy a krematórium. Igen! Ez A környezetvédelem! Így van. És döbbenetes, hogy milyen döbbenetes számunkra. Csak annyi a helyzet, hogy már kicsit túlszaporodtak, de ezelőtt működött a rendszer, nem butaságból találták ki. A folyók természetes lebontói és elvivői voltak az emberek és állatok holttesteinek. Ma már más idők járnak. Ma már nem érvényes a vallási hagyomány és persze ma már ez nem azonos a higiénével, és nem szívesen innék olyan folyóból, ami mentén ennyien élnek-halnak.
Tetszett? Oszd meg!
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
térfél · http://httphatterfel.blog.hu/ 2010.11.22. 19:00:53
PPJ · http://greenr.blog.hu 2010.11.22. 19:03:02
térfél · http://httphatterfel.blog.hu/ 2010.11.23. 17:20:06
Gloucester 2010.11.23. 18:02:24
A hülyeség kora YouTube-on fent van.
kimaradt.info/hulyeseg-kora
Több érdekes film letölthető innen:
t1115felirat.neobase.hu/magyarlista
térfél · http://httphatterfel.blog.hu/ 2010.11.23. 18:39:27
térfél · http://httphatterfel.blog.hu/ 2010.11.23. 20:29:21
Polyányi Csobán 2010.12.11. 15:13:24
Biztos tud olvasni mindenki? Még a szavaidat sem értik. Akkor sem ha történetesen egy nyelvet beszéltek (ami Indiában nem is oly egyszerű). Azért mert más világban élnünk. "Mi", - a problémák összefonódását és végzetességét látó magas értelmiség - _és_ a nagyobb bmv-re, plazmatévére, morzsaporszívóra, legújabb féle csipszre vagy 'csak még egy fröccsre' vagy 'csak egy kevés száraz kenyérre' áhítozó nyomorultak. E világok közötti áthallás alig valószínú. Esetleg elmerül a "környezettudatos vásárló vagyok" feliratú nejlonszatyorban vagy "hibrid autó a bolygó barátja" új, zöldre festett fogyasztói sávjában.
Nem egy, évek óta társadalmi szemléletformálással, környezeti neveléssel foglalkozó ismerősömtől hallottam már, hogy kezdik azt érezni:
- Itt változtatni nemigen lehet.
A zöld mozgalom, vagy blogháló is belterjes. Egymásnak mondjuk el számtalanszor, amit úgyis mindenki tud már.
Ezért bátorkodom itt elmondani, mennyire reménytelennek látom a helyzetet. Illetve mégsem....
Az összeomlás elkerülhetetlen.
Az számít már, ami utána következik.