Jávor cikke katolicizmusról és ökológiáról a Vigíliában - avagy Mi fán terem az ökoteológia?
A természet, a globális ökológiai rendszerek pusztulásával való szembenézés keresztény álláspontból nézve nem más, mint az ember és a teremtett világ kapcsolatának vizsgálata. Az ökológiai problémák okainak és az erre adandó lehetséges keresztény válaszoknak a keresése végső soron egyetlen kérdésnek a körültekintő megválaszolása: mi az ember helye és szerepe a teremtésben?
Tovább olvasom...
(Pacsker szerkesztői megjegyzése: Vitaindító gondolatok csupán, kérdések sora várja a megválaszolást. Vajon tényleg tévedett volna Lynn White? Vagy csak az egyház tett maga elé Jávor Benedek féle bástyákat, akik -elvileg logikai hibák nélkül érvelve- elmagyarázzák, miért jó nekünk az egyház és annak tanítása? Vajon egyház, vallás és biblia nélkül a meghagyó természeti népek honnan a csudából tudják, hogy hogy kell együtt élni a természettel? Hogy-hogy mégis mi rombolunk, pedig megvannak az elvileg tanító írásaink? Nem lehet, hogy mégis csak az egyház felől bűzlik valami és Lynn-nek volt igaza, hogy ökológiai válságunk történeti gyökerei a vallásból erednek? Számomra az Izmael és Bodoky Tamás Öltönyös majmok bolygója írása is ez utóbbit támasztaja alá.)
Tessenek hozzászólni!
Tetszett? Oszd meg!
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.