Utópiától Ecotópián át a hajnal városáig...

PPJ         2012.04.06.

http://www.anitji.com/spirituality/pics/auroville.jpg

"A hatalom uralja a természetet, az emberi testet és annak természetes életét. A hatalom az élet felett uralkodik. ”Emberi tudás és hatalom egy és ugyanaz”(BACON 2001). Sagan szerint viszont “Az ember végzete a tudás” (SAGAN, 1990).

...

A jövővel kapcsolatos elméleti és gyakorlati munkák nagy része automatikusan felveti az utópia kérdését és ettől kezdve érdekes a történet...
Az ember örök vágya a boldogság, és ennek elérésére közvetlenül vagy közvetve mindent, de mindent megpróbál. A civilizáció teljes története erről szól. Valódi vagy vélt boldogságunkat azonban nem vagyunk képesek felismerni, vagy nem vagyunk hajlandók beismerni önmagunknak sem, és így aztán összemosódik a biztonsággal, kényelemmel és egyebekkel...ez pedig örök konflikust eredményez. A boldogság keresése ezért pótcselekvések sorát jelenti, amelyek közül legáltalánosabb a faj- és létfenntartás szükségletein túlmenő fogyasztás és a függőségi kapcsolatok minden formája. A mai népességszám és fogyasztási igények átlépik a Föld eltartó képességének határát és várhatóan súlyos környezeti, gazdasági, társadalmi konfliktusokat eredményeznek.

http://neuralneteffect.org/wp-content/uploads/2009/03/auroville_master_plan_4.jpg

...

Az utópiák jelentős része annak a felvilágosodásnak a terméke, amely a racionális gondolkodás és a természet feletti uralom megszerzése jegyében gondolkodott. A természetes változások és változtatások helyett radiálisan újat akartak, és nem fogadták el azokat a lassú átmeneteket, amelyek szintén a természet változásainak a jellemzői. Ezek az utópiák tagadták a történelem és a természet alapvető jellemzőjét, az állandó változást és a változatosságot, és nem ismerték fel a változások lényegét valamint a szerepét. A felvilágosodás kora nem ismerte a természet és a társadalom változásainak kaotikus tulajdonságát. A természetben és társadalomban átlátható és ezért kezelhető, ellenőrizhető és irányítható rendet, egy konkrét és állandó, örök állapotot akartak, mivel ebben látták a tökéletesség feltételeit. Az utópiák a változások tagadásában és az örök állandóságban gondolkodtak."

Remélem érdekes bevezetőgondolat ez, hogy elolvassátok az alábbi szöeget:

Utópia dokumentum (PDF)

És továbbra is kövessétek a Reflektópia tumblr-t, mert nagyon érdemes!

Utópiától Ecotópián át a hajnal városáig... (Aurowille – City of Dawn)

         szólj hozzá

Címkék: jövő buddhizmus boldogság utópia ökológia ecotópia

Tetszett? Oszd meg!

Share/Bookmark

        

A bejegyzés trackback címe:

https://greenr.blog.hu/api/trackback/id/tr384368044

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.

 
 
süti beállítások módosítása