Egypártrendszerből többpártrendszerbe

meta_         2010.01.13.

Most nem szándékozom a napi pártpolitikai csatározásokba beleszólni, mindenki eldönti, hogy a Munkáspárttól a Jobbikig terjedő skálán hova pozícionálja magát. De egy kicsit mégis. (Ennek a bejegyzésnek akkor van értelme, ha elfogadjuk a demokráciát mint megvalósítandó értéket.)

Gondom a következő kis elejtett bejegyzéssel van:

"Az MDF országos listájának hatodik helyére Kapolyi embere kerül, aki bejutása esetén átadná képviselői helyét a milliárdosnak." (Forrás :Index - Érik a nagy MDF-SZDSZ összeolvadás című cikkének két sora.)

Lehet akármekkora fürdőskúrva az SZDSZ vagy az MDF, végülis ez pártpolitika. De az idézett mondat súlyosan sérti a demokratikus játékszabályokat. Már az is nagy baj, hogy az aránytalanul felduzzasztott Országgyűlésbe választott képviselők fele listás pártkatona, akik maguktól azt sem tudják melyik gombot nyomják meg szavazáskort - mondjuk a másik fele se - , de Kapolyi húzása kiverte nálam a biztosítékot. (Kapolyi még arra sem veszi a fáradságot, hogy listás legyen.)

Kapolyi Lászlónak el kéne magyarázni, mit jelent a felelősségteljes és demokratikus választási rendszer, azaz nem cserélgetünk helyeket, és bizony a drága népet kéne képviselni nem a System Consulting cég profit-érdekeit. A gazdasági életben működhet a strómankodás, az Országgyűlésben nem. Bizony nagyon jól jönne Kapolyi úrnak a képviselőségből származó előnyök (sérthetetlenség, menthetetlenség, információ az üzlethet, neki már nem számít az a kis pénz, amit a többi honatya vág zsebre.) Félreértés ne essék, nem sajnálom senkitől a profitot, ha törvényesen szerezte. Kapolyi is lehet képviselő, ha megméretetti magát. Lehetséges, hogy Kapolyi úr azért nincs tisztában ezekkel a dolgokkal, mert az egykori állampárt Központi Bizottságában is ez volt a módi, aminek ő is tagja volt.

És tisztelt MDF-SZDSZ, nem kéne Kapolyi anyagi támogatásáért ilyen átlátszó módon bejuttatni őt az Országgyűlésbe.

Ebben a kérdésben nincs pragmatizmusnak helye, ha az ilyen Kapolyi-félék nem tudnak fennakadni a rendszeren, megérdemeljük hogy itt tartunk, ahol. Az ilyen esetek miatt kérdőjeleződik meg a választópolgárokban a bizalom. A bizalom nem egy üres szófordulat, hanem a politikai közösség egyik összetartó alapja, és ha egyszer eljátszották, nehéz visszaszerezni. És emiatt lesz a probléma ökozöld. Ha nincs meg az egymással beszélni tudó és felelősséget vállalók közössége, akkor nincs válasz a fenyegető ökológiai katasztrófára, hiszen a legtöbb jó megoldás közösségelvű; a tömegközlekedés, a helyi élelmiszerek elsőbbsége, helyi energia hogy csak a legfontosabbakat említsem.

         1 hozzászólás

Címkék: politika demokrácia válság kapolyi mdf szdsz

Tetszett? Oszd meg!

Share/Bookmark

        

A bejegyzés trackback címe:

https://greenr.blog.hu/api/trackback/id/tr601669090

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

s. o. · http://greenr.blog.hu 2010.01.13. 18:04:55

A választók részéről elvész a bizalom. Ugyanakkor ez - és az ehhez hasonló esetek - azért történhetnek meg, mert nincsen egy elfogadott (választók által is "ratifikált") erkölcsi alap. Nincsen politikai hit sem, ami magába foglalná a felelősséget, a tenniakarást, az értékek képviseletét, a választókkal szembeni tiszteletet és érdekeik képviseletét.

 
 
süti beállítások módosítása