Hírek az FFEK-ról

PPJ         2009.08.31.

Apróság, apróság kedveseim. Pár apróság.

VIII. 27. New Scientist: A cikk 15 éven belülre teszi a platinatermelés kimerülését. Ugyanilyen gyorsan tűnik majd el az indium (LCD tévéknél használják), a tantál (maroktelefonokban van), a hafnium, de a nem túl távoli jövőben fogy el az urán, a cink, a foszfor is. A platina egyébként az üzemanyagcellák alapanyaga lenne.
Láthatjuk, hogy nem elég arr gondolni, a technológia majd megoldja gondjainkat, úgy tűnik mérlegelni kell, mivel teszi majd ezt. Atomenergiával, napelemekkel, hidrogéncellákkal úgy tűnik - nem. (ffek)
Augusztus 25-e óta Brazíliától vesz olajat Mexikó (és így közvetve az USA is). A mexikói Cantarell mező ürülése látható ezen az ábrán.


VIII. 20. Az US Army Csatolt Erőinek parancsoksága kiadott jelentéséből egy idézet: legkésőbb 2012-ig eltűnik az olajkitermelés többletkapacitása (azaz nem lehet a piac igényei miatt feljebb menni) és legkorában 2015-re kialakul egy kb. 10 millió hordó/nap-os hiány a kitermelésben. A ... következmények világosak.
The Oil Drum: Az atomenergia rövid távú jövőjéről szóló cikk (szerzője fizikus, a CERN kutatója) megállapítja, hogy a felhasznált urán mennyiségét eleddig fedező polgári urántartalékok az elkövetkező 5 évben kimerülnek. Mivel az előbbi készletek és a bányászat együtt szolgált az erőműveknek "üzemanyagul", a tárolt készletek fogyását csak a bányák hozamnövelése lenne képes ellensúlyozni. Évente 5000 tonnával kellene több uránt bányászni, ez jelenleg valószínűtlennek tűnik, ezért 2009 végére kb 1200-1400 tonnás hiány lép majd fel. Ez főképp olyan országokat érinthet kellemetlenül, mint Japán, ahol a nukleáris energia az áramtermelés tetemes részét teszi ki.

VIII. 4.: The Oil Drum: Interjú készült az IEA vezető közgazdászával, Faith Birollal, a tegnapi Independent-ben. Az IEA szakembere nagyon kemény állításokat fogalmazott meg, melyek teljesen ellentétesek az IEA korábbi nyilatkozataival és irányvonalával. .
"Egy nap elfogy az olaj. Ez nem ma van, vagy holnap lesz, de egyszer eljön.Nekünk pedig el kell hagynunk az olajat, mielőtt az olaj hagy el minket; és fel kell készülnünk arra a napra. Minél előbb kezdjük, annál jobb, mert egész gazdasági és társadalmi rendszerünk az olajon alapul, és ezt megváltoztatni sok idő és sok pénz sükséges - és ezt a kérdést komolyan kell vennünk." Jelenleg valós veszélye van annak, hogy az olajellátás összeomlik a jövő év után, mert [a válság elmúltával] az igény megindul felfelé és nem történt elég erőfeszítés az új források kiépítése terén [a válság miatt elmaradó befektetésekre céloz], melyek kiváltanák a gyorsan merülő régi mezőket- nyilatkozta Faith Birol.
A vezető közgazdász azt is beismerte, hogy a korábbi kimerülési mutatók tévesek az IEA jelentéseiben; az idén 6.7% a már termelő mezők átlagos kimerülési mutatója [azaz egy átlag mező 6.7%-al kevesebb olajat fog termelni 2009-ben, mint 2008-ban.] Korábban 3.4%-ról és 4.9%-ról beszéltek.

 

         4 hozzászólás

Címkék: ajánló olaj urán fenntarthatóság hetesi hetesi zsolt ffek kimerülés

Tetszett? Oszd meg!

Share/Bookmark

        

A bejegyzés trackback címe:

https://greenr.blog.hu/api/trackback/id/tr191349775

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Gloucester 2010.04.13. 22:03:14

Ebben nagyon sok a becsült adat. Máshol ez olvasható az urán bányászható mennyiségéről:
"Hogy hány évig lehet uránt bányászni az nyilvánvalóan attól függ, hogy egy év alatt mennyi bányászunk ki. 2006-os kitermelési szinten az ismert készketek 100 évig elégségesek, de, ha az elhasznált fütőelemeket fefrissítik, akkor 1000 évig van elég urán és akkor nem beszéltünk a még fel nem fedezett mennyiségről. Valamint a tengervízben lévő 4,6 milliárd tonna uránról, ami bizonyítottan kivonható."

A centrifugálásból visszamaradt un. "szegényített" uránról pedig ezt lehet tudni:
"A meddő urán tehát egy mellékterméke a dúsításnak. Mára már 700.000 tonna meddő urán van az USA birtokában. Csakhogy ez is radioaktív, azaz veszélyes. Van viszont egy rendkívül jó tulajdonsága, hogy közel 70 százalékkal nehezebb, mint az ólom. Ezért a meddő uránból készült ágyúlövedéknek jóval nagyobb az átütő ereje. Husszein tankjait ezekkel lőtték ki, de persze használják más lövedékek előállítására is. Igen, jól gondoltad, az amerikai hadsereg teliszórja a világot radioaktív hulladékkal. De ez nem minden..."
www.antalffy-tibor.hu/2010/04/10/kozkivanatra-2-sperma-es-meddo-uran/#comment-5442

PPJ · http://greenr.blog.hu 2010.04.13. 22:10:17

@Gloucester:

Értékelem, hogy ilyen nagy tudású Tiborunk, de Hetesiék azért mégis csak egy hiteles kutatócsoport, adatokkal és forrásokkal felfegyverkezve. Az én forrásom az (a kicsi) oktatásom. Jegyzetekre, tanárokra és könyvekre tudok mutatni, hogy honnan veszem a fajkihalások mértékét. Hetesi is rá tud mutatni számításokra és forrásokra. De Tiborunk honnan veszi az adatait?

Gloucester 2010.04.13. 22:32:28

Kérdezd meg tőle. :-)
www.antalffy-tibor.hu/antalffy-tibor/
Egyébként sok tekintetben ugyan azt mondja, mint Hetesi és kutatócsoportja. Hát most ebben pont nem. Ettől még egy olvasást megér szerintem. :-)

Gloucester 2011.02.27. 15:29:04

Ha már a HVG is beismerte a peak oil elmúltát, akkor leshetnek a szkeptikusok:
hvg.hu/gazdasag/20110222_arab_zavargasok_olajar_elemiszerar
"A Nemzetközi Energiaügynökség (IEA) tavaly novemberi jelentése szerint elértük az olajhozam-csúcsot (peak oil), azaz a kitermelés világméretekben már nem növelhető tovább. Csakhogy a globális kereslet még mindig növekszik..."

 
 
süti beállítások módosítása