A mezőgazdaságban (maffia) pénz van...
Forrás: Greenfo, Magyar Agrár Maffia
Az Élőlánc Magyarországért tiltakozik az ellen a közvéleményt félrevezető beállítás ellen, mely szerint a Raskó György által képviselt mega- és gigabirtokokon folytatott tevékenység lenne a „professzionális mezőgazdaság” a családi gazdaságok pedig csak lenézendőek, skanzenbe illőek lennének.
Az Élőlánc Magyarországért tiltakozik Raskó György otromba, a közvéleményt félrevezető kijelentései miatt!
Jó érzékkel hívta meg Kálmán Olga az ATV Egyenes Beszéd február 27-i műsorába Raskó Györgyöt, mert ő emblematikus alakja annak a körnek, akikről Ángyán József a lemondása kapcsán írt, nemrég nyilvánosságra került levelében szólt. A riporter alákérdezésével, az Ángyán által felvetett kényes kérdéseket elkerülő diskurzusával, helyeslő pillantásaival szép bizonyítványt állított ki a független újságírásról. A kiegyensúlyozott tájékoztatásnak még csak a látszatát sem próbálta fenntartani. Elhallgatta, hogy a Kormány által nyilvános vitára bocsátott Vidékstratégia széleskörű támogatást élvez. Szakmai, tudományos és civil szervezetek tárgyalták, és támogatják.
Mert igazán az rombolja mind az országot, mind a demokráciát, hogy már régóta nem tudjuk, valójában kik határozzák meg a dolgok alakulását. Ennél már csak egy dolog rombol jobban. Ha még arról sem tudunk, hogy nem tudjuk.
Raskó Görgy nyilatkozatából egyértelműen kiderült, hogy kileli a hideg a gondolattól is, hogy a vidék jövedelemtermelő erőforrásai ne hozzá és a hasonló nagybirtokosokhoz kerüljenek, hanem a családi gazdaságok megélhetését, a helyi közösség gyarapodását szolgálják... "A mezőgazdaságban pénz van..." mondja és ebből számára logikusan következik, hogy az csakis neki, és köreinek rendeltetett. Az Ángyán József és kormányzati munkatársai által készített Nemzeti Vidékstratégiára tett megjegyzése, miszerint "országos méretű szabadtéri skanzenné akarnák alakítani a mezőgazdaságot" valótlan, szakszerűtlen és elfogadhatatlan, melyet a vidék Magyarországa nevében ezúton visszautasítunk!
Végeláthatatlan "giga"-birtok Fejér és Veszprém megye határán
Tiltakozunk az ellen a közvéleményt szintén félrevezető beállítás ellen is, mely szerint a Raskó György által képviselt mega- és gigabirtokokon folytatott tevékenység lenne a „professzionális mezőgazdaság” a családi gazdaságok pedig csak lenézendőek, skanzenbe illőek lennének.
Ez súlyosan félrevezető beállítás, mert a magyar családi gazdaságok birtokméretei 50-100-300 hektárig terjednek, s ezzel a mérettel Európa legnagyobb gazdaságai közé tartoznak. Az EU mezőgazdasága nagyrészt családi gazdaságokra épül, melyek átlagos birtokmérete – amiről Raskó mélyen hallgat – 30 hektár. A magyar családi gazdaságok ugyanolyan eszközökkel, módszerekkel dolgoznak, mint a nagyvállalatok. A különbség főként abban áll, hogy ha a földet a helyi családi gazdaságok művelik, akkor helyben marad a jövedelem, fejlődésnek indul a helyi társadalom és gazdaság. A gigagazdaságok hosszú távon gazdaságilag és ökológiailag fenntarthatatlanok. A tőkés társaságok odébb állnak majd, ha kevesellik a profitot, és visznek, amit lehet, míg a családi gazdaságok helyben maradnak, és képesek lesznek egy munkaintenzív, fenntartható működésre a kőolajkorszak után is.
Az "Ángyán egy hős, vagy egy bolond?" című cikket írta: Magyari Péter, Index.hu
A Minőségi Újágírásért-díjat egyértelműen elvitatnám tőle!
Már vártam mikor állnak elő a szar dumával, de hogy az ennyire szar legyen, azt sose gondoltam volna. Hajrá Tanár Úr!
Azt hiszem megtaláltam a kulcsmondatot: "A hitvita másik oldalán állók szerint az őstermelők adókedvezményei miatt is teljesen irracionális volna erőltetni a családi gazdaságokat, az állam rosszabbul jár velük, mint a cégekkel. " :DDD
Az index megint egy szar munkával állt elő, s végre a másik oldalon állók is kimutatták foguk fehérjét!
Raskó György "idillinek, skanzenszerűnek, zöldre festettnek” nevezi a családi gazdaságokra épülő mezőgazdaságot, mely – állítása szerint csak állami támogatással tartható életben – és mélyen hallgat arról, hogy az EU által a családi gazdaságok, a vidék megerősítésére, fejlesztésére szánt támogatásokat sok ezer hektár után ő és a hozzá hasonló újkori nagybirtokosok teszik zsebre. Szó sincs tehát arról, hogy ezek a nagybirtokok nem igényelnek támogatást, sőt „professzionális” módon halásszák el a helyi társadalmaktól ezeket az eredetileg nekik szánt támogatásokat, így az a tarthatatlan helyzet állt elő Magyarországon, hogy az EU állampolgárok pénzéből Európa leggazdagabb embereit támogatjuk. A családi gazdaságok eltartottként való ábrázolását cáfolja az egész magyar történelem, a parasztság sorsa, áldozatvállalása, Raskó kijelentése egyben szomorú bizonyíték a nagytőke szociális és ökológiai felelőtlenségére.
Ráadásul Raskó György nem kevesebbet állít, mint azt, hogy Nyugat Európa mezőgazdasága elmaradott, skanzenbe illő, és nem áll meg saját lábán... Ha átmegyünk a magyar határon Hegyeshalomnál, saját szemünkkel is megláthatjuk, hogy a nálunk sokkal rosszabb mezőgazdasági adottságú területeken is virágoznak a falvak; megélnek, sőt jól megélnek a családok akár kicsi területeken is. De így van ez Dániában is, ahol az egész mezőgazdaság családi gazdaságokra és azok szövetkezeteire épül. A világ csodájára jár a dán mezőgazdaságnak. Persze a dánok, és az osztrákok szerencsésebbek nálunk, soha nem voltak szovjet megszállás alatt, nem ismerték meg a kolhozosítást, és nincsenek Raskó Györgyeik...
Az ATV riportja rávilágít, hogy a magyar gazdák és vidéki közösségek felett átível a nagybirtokosok pártoktól és kormányoktól független érdekszövetsége, mely az egész országra rátelepedett, és erre a magát „függetlennek” tartó média áldását adja.
2012. március 5.
Ács Sándorné agrármérnök
Ertsey Attila építész
Professzionális üvegházas primőr termesztő bio-farm (Dánia)
Professzionális, francia éttermeknek termelő biodinamikus farm (Dánia)
A biodinamikus farm gazdája és az őshonos dán szarvasmarháinak egyike
Hellevad Vandmølle professzionális ökofarm és ökoturisztikai látogatóhely (Dánia)
Hellevad Vandmølle professzionális ökofarm - külterjes állattartás a profi húsáruért
Tetszett? Oszd meg!

A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
pandava 2012.03.07. 20:20:48
PPJ · http://greenr.blog.hu 2012.03.07. 22:46:20
www.ujreformkor.hu/cikk/vitaindito-kajner-peter-vegkiarusitas-elott-magyar-videk-elmult-nyolc-eve-es-egy-videkpolitikai
pandava 2012.03.08. 12:42:34
Néhány hektár földterület kevés ahhoz, hogy valaki főállásban azt művelve megéljen belőle (ha van hozzá gépparkja egyáltalán), hétvégi veteményesnek meg nagy. Szóval mit csinál a földtulajdonos? Eladja, vagy bérbe adja. Nem ez a racionális?
Az igaz, hogy a földhöz kapcsolódó támogatások a földet megművelőt illeti, de mivel a földbérlés nem ingyen van, a támogatás -meg még valamennyi- bérleti díj címén átvándorol a földtulajdonoshoz.
PPJ · http://greenr.blog.hu 2012.03.08. 14:05:00
egyébként mit akarsz szavaiddal mondani, mire célzol?!
pandava 2012.03.08. 18:52:00
Tágabb értelemben vett családom tulajdonol pár hektár szántót amely történetesen éppen egy nagygazdaságnak van kiadva. Ismerem a szerződéseket, a bérleti díj is annyi mint fentebb leírtam.
PPJ · http://greenr.blog.hu 2012.03.08. 19:25:27
De már eleve az első kommented is súlyosan hibás és félrevezető.
Vitassuk meg ha gondolod!
pandava 2012.03.08. 19:52:07
Azt állítom hogy a magyar termőföld tulajdonosi szerkezete szétaprózodott. 3-5 hektár/tulajdonos körül van.
Állítom, hogy 3 hektár szántóból nem lehet megélni, nem tudsz belőle kihozni évi 3 millió forint adózott nyereséget, hogy tisztességes megélhetést biztosíts magadnak és családodnak.
Innentől kezdve a földtulajdonosnak el kell mennie máshol munkát vállalnia, saját földjét nem fogja tudni megművelni, tehát mi mást tehetne, mint eladja/bérbe adja földjét?
2012.03.09. 13:46:56
Van egy másik rokonom is, ők nem mezőgazdaságból élnek, csak a saját párezer négyzetméteres kertjükben termelnek ezt-azt, mindenféle gép nélkül. Lehet, hogy a közgazdasági tankönyvek szerint baromira gazdaságtalan dolog, amit csinálnak, de zöldségre, gyümölcsre, tojásra nem kell nagyon költeniük.
PPJ · http://greenr.blog.hu 2012.03.09. 21:46:54
Ami viszont a téves másik fele szerintem az alapállításodnak, - de tényleg csak részben - hogy szétaprózódott a szerkezet.
Mert ez magában hordozza azt, hogy kétpólusúvá vált a szerkezet.
Vannak a nagybirtokosok, 10 és 100 000 hektárokkal, nagyüzemekkel, akik a KAP agrártámogatások I. pillérét mind bezsebelik;
ezután semmi közbenső állapot vagy diverz szerkezet;
és vannak a teljesen kicsi földek, amik egy családot is képtelenek eltartani.
Szóval csak arra szerettelek volna rávezetni, hogy igazából ha jobban megfigyeljük akkor nem "szétaprózódott a szerkezet" hanem épp ellenkezőleg, ahogy a Kajnert is linkeltem - mint szakértőt -, túlságosan koncentrált a birtokszerkezet.
Elbeszéltünk? Vagy te is így értetted, csak egy más megfogalmazásban?
pandava 2012.03.12. 15:19:11
A tulajdonosi bizrtokszerkezet: szétaprózódott
A termelő birtokszervezet: koncentrált
Én úgy vélem az előbbiből következik az utóbbi, mert ha tegyük fel -gondolatkisérlet- én adok neked 3 hektár 30 aranykoronás szántót (mint a kárpótlás során százezrek kaptak), akkor azt te vagy eladod, vagy gondolván arra, hogy ez jó befektetés megtartod, de addig is bérbe adod.
Hogy a nagygazdaság "bezsebel", erről már írtam. Családomnak van földje, bérbe is van adva, ettől tapasztalatibbat nem tudok neked mondani. A pártokhoz dörgölődző médiaorgánumok okfejtéseit amúgy is jobb két lépés távolságból figyelni, céljuk sajnos nem az objektív tájékoztatás.
PPJ · http://greenr.blog.hu 2012.03.12. 16:26:39
Azt hiszem, hogy jól kitűnik ez a blog azzal is, hogy nem a pártokhoz dörgölőző orgánumoknak hisz.