Amerika után már Új-Zélandon is bűn lesz a saját veteményes
Frissítés(2012.01.26):
Immáron szomjat oltani is "bűn", illetve csakis pénzért szabad... Na épp kiknek? A szegényeknek! :(( Az angol nyelvű összefoglalónak megjelent a hasonló magyar változata is.
"Már a vizet is elveszik a szegényektől -
Egy, a héten bemutatandó dokumentumfilm szerint a multinacionális vállalatok puszta üzleti érdekből még az ivóvíztől is megfosztják a harmadik világban lévő országok lakóit."
Frissítés 2012. február 9.: A Világbank és a titkos vízprivatizáció
Forrás: Investment Watch, Idők Jelei
Döbbenten vettem tudomásul, hogy Amerika után most már itt Új-Zélandon is új élelmiszerbiztonsági törvényt léptetnek életbe, amelynek értelmében az élelmiszertermelés többé nem emberi jog, hanem kiváltság.
Az új törvénytervezet két szempontból is különösen aggasztó. Először is hatásának terjedelmében, másodsorban pedig azért, mert szinte teljesen észrevétlenül ment végbe a törvényalkotási folyamat. A média szinte egyáltalán nem foglalkozott az üggyel, ami pedig alapjaiban változtatja meg az ország élelmiszerbiztonságát.
A törvényt az amerikai Élelmiszerbiztonsági Hivatal, az FDA és a nagy élelmiszeripari cégek (lásd Monsanto és társai) befolyása alatt álló Kereskedelmi Világszervezet (WTO) nyomására léptetik életbe. [Tudtunkkal a törvényt még nem fogadták el és Új-Zélandon számos szervezet harcol ellene aláírásgyűjtéssel és egyéb módon.] Az új törvény rendkívül negatív hatással lesz a növények bio-diverzifikációjára és érzékenyen érintené a kisgazdaságokat, mivel jogilag rendelkezik a vetőmagok gyűjtésével, cserekereskedelmével, a barterezéssel és ajándékozással, tulajdonképpen illegálissá téve ezeket a tevékenységeket. Többet erről az nzfoodsecurity.org weboldalon olvashatunk.
Íme, néhány megfontolandó pont a törvénnyel/törvénytervezettel kapcsolatban:
- + A növénytermesztéshez és a saját magunk által megtermelt élelmiszerek megosztásához fűződő jogot a kormány által nyújtható kiváltsággá alakítja, amit a kormány bármikor megvonhat.
- + Megtiltja a „élelmiszerek” felhatalmazás nélküli terjesztését, az élelmiszereket pedig olyan módon definiálja, hogy abba beletartoznak a tápanyagok, a magok, a gyógyhatású készítmények, az alapvető ásványi anyagok és italok, a vizet is beleértve.
- + A magok feletti rendelkezéssel a kormány elveszi az élelmiszertermesztés lehetőségét az emberektől és a multiknak adja. Ezzel a hatalommal természetesen könnyű visszaélni.
- + A továbbterjesztésre szánt élelmiszerek termelését engedélyhez köti a kis családi gazdaságok számára is, az engedély megadását pedig az állam bármilyen ürüggyel megtagadhatja.
- + Az új élelmiszerbiztonsági törvény értelmében a rendőrség élelmiszerbiztonsági ügyekben is eljárhat, bírósági végzés nélkül tarthat házkutatást és bármilyen általa szükségesnek ítélt eszközt bevethet a razziához, akár fegyvert is (265-1 paragrafus).
- + A 243-as paragrafus értelmében a magánszektor tagjai is lehetnek élelmiszerbiztonsági tisztek, tehát a Monsanto alkalmazottai razziát tarthatnak egy farmon rendőri erősítéssel.
- + A törvény büntető- és polgárjogi immunitást biztosít az élelmiszerbiztonsági tiszteknek, azaz tetteikért nem vonhatók bírósági úton felelősségre.
- + Az új-zélandi kormány a törvényt a Kereskedelmi Világszervezet által támogatott Codex Alimentariusban* előírt kötelezettségeinek teljesítéseként alkotta. Tehát a kormány így vagy úgy, de köteles meghozni ezeket a változtatásokat.
- + A törvény megakadályozza, hogy a helyi közösségek önellátóak legyenek.
- + A törvény hatására a magbankok és magmegosztó hálózatok megszűnhetnek, amennyiben nem sikerül beszerezniük a működésükhöz szükséges engedélyt. A különböző magfajták elvesztése megnehezítené a saját részre történő termesztést.
- + A bio-élelmiszer termelők elveszíthetik piaci részesedésüket a nagy élelmiszeripari cégek javára, ami a tápanyagszegény és genetikailag módosított élelmiszerek további térnyerését eredményezné.
A kulcs a magokban rejlik. Természetesen bizonyos magok önmagukban is élelmiszernek számítanak. A törvény értelmében a gabona vetőmag, vetni való burgonya, rizs, stb. a kormány által felügyelt „anyagnak” számítanak és engedély nélküli birtoklásukért a kábítószer birtoklás esetében kiszabható büntetéshez hasonló büntetés jár. Jó mag nélkül pedig nincs jó étel.
*„Élelmiszer törvénykönyv” az általános és speciális élelmiszerbiztonsági szabványok sorozatát foglalja magában, és Fritz ter Meer náci háborús bűnös alapította.
Tetszett? Oszd meg!
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
yda 2011.12.28. 14:12:44
Nagyvárad ,Székelykocsárd vonalon és mit látnak szemeim ,a magyarországi részen a falvakban a házak körűl szép befüvesitett kertek , ritkán látni veteményest. Ellentét Románia még a kulipintyók körűl is veteményes kert.
Kár félni Mo.-on a törvényes tiltástól ,mikor a falusi is a zöldséget az üzletből vásárolja.
deliszello 2011.12.30. 13:35:11
www.naturalnews.com/029286_rainwater_collection_water.html
www.mindennapi.hu/cikk/vilaghir/a-genmodositott-elelmiszer-vagy-a-kulfoldi-uzlet-a-megoldas-az-ehinsegre-/2011-12-17/10874
Gamma Leonis · http://gombamania.blogspot.com 2012.01.12. 21:31:33
Tini korom óta kertészkedek. Azt hiszem, beleállítanám valakibe a kézi kaszámat, ha ilyen törvényt csak belengetne itthon valamelyik "nagy cég". Az élelmiszer megtermelése alapvető emberi jog! Komolyan. Ezek az emberek életével szórakoznak, korlátoznak egy alapvető jogot. Na, menjenek a pokolba, mert oda valók!
b0c1k4 2012.01.13. 12:08:09
pappito · http://pappito.com 2012.01.14. 08:04:26
nyugodtan be lehet fejezni a rettegést, itt NZ-n köszönjük elvagyunk és az én kiskertem felett se jelentek meg fekete helikopterek
PPJ · http://greenr.blog.hu 2012.01.14. 10:00:17
hivatalos újzélandi oldal:
www.legislation.govt.nz/bill/government/2010/0160/latest/DLM3435700.html?search=ts_bill_food+bill_resel&p=1&sr=1
de a többi is magáért beszél.
investmentwatchblog.com/new-food-bill-in-new-zealand-takes-away-human-right-to-grow-food/#.TxFDNfmQLnI
secure.avaaz.org/en/eu_herbal_medicine_ban/
foodfreedom.wordpress.com/2009/06/13/seeds-how-to-criminalize-them/
linkekre kattintani fáj?
pappito · http://pappito.com 2012.01.14. 11:54:40
Én itt élek, te viszont hülyeségeket terjesztesz . Szerintem ne.
PPJ · http://greenr.blog.hu 2012.01.14. 12:18:06
Ha olyan ostoba a blogom, akkor a gyógynövénytervezettel az EU-s aláírásgyűjtő oldalon kívül többek között miért foglalkozott az OBH JNO része is anno?
Mellesleg nem csak blogokat linkeltem, hanem Új-zélandi kormányoldalt is.
Egyelőre, már ne is haragudj, de nem tűnik rózsásnak a megalapozottságod a világ helyzetét illetően.
pappito · http://pappito.com 2012.01.14. 12:44:00
hát...
miután én vagyok az itteni mg fogyasztója, én járok a farmers marketekre, nekem van itt kiskertem, én veszek bármilyen vetőmagot bárhol NZ-n, biztos a netről összevadászott marhaságokra szorulok.
A blogodban állítottakat nem támasztja alá az általad belinkelt kommentár sem. Nem elég lefordítani (lemásolni valaki fordítását, mindegy) valamit aminek nem nézel utána.
Factcheck?
de tudod mit? csináld, terjeszd, verd a tamtamot
nekem mindegy
PPJ · http://greenr.blog.hu 2012.01.14. 12:55:10
hogy is van az, hogy őshonos magokat csak fűalatt lehet kapni és a hitelesítettek mind holland cégek nagyipari magjai?
hogy van az hogy az eu jog ausztriában a kistermelőket és a helyi piacokat segíti, mo-on pedig éppen, hogy gátolja?
nem vagyok újzélandi,
de
tapasztaltam, hogy az emberek mennyire nincsenek tudatában az ő környezetüket meghatározó jogszabályhalmaznak,
hogy azok milyen mélyen és bújtatottan vannak kormányzati szinteken kilobbizva,
és hogy ez végül hogy vezet egy mezőgazdaságilag termelő ország importkiszolgáltatottságához.
azért a valósághoz több köze van ennek a vetőmag-törvény szagú dolognak, mint a fikcióhoz. lásd USA és a GMO lobbi.
ezeket a fact-eket sem magamtól tudtam check-elni, hanem egy ilyen irányú szervezet több éves munkája, aminek sok előadásán részt vettem.
állj be valami piacos mellé, meg ilyen szervezet közelébe és ha már ott vagy te, akkor csekkold le hogy igaz-e mit akarnak az országodban előirányozni!
cso zsi 2012.03.02. 19:23:22
Mint kiderült, hazánkban ugyan érik károk a kukoricásokat, de olyan elenyésző mértékben, hogy az ehető növényt szükségtelen guminőre cserélni.